Miroslav povede Eliška Nohavicová

Na obecních úřadech se začínají po komunálních volbách zabydlovat noví či staronoví starostové se svými zástupci. Mezi nimi se objevují i jména žen, v našem regionu nejvíc v současné historii.

Doslova revoluční změna proběhla v Miroslavi, kde po dvaceti letech opouští kancelář starosty Augustin Forman, jehož pomyslné žezlo přebrala dosud nezkušená Eliška Nohavicová.


Eliška Nohavicová s manželem Jiřím. foto: blog E. N.

Do funkce nová starostka Miroslavi Eliška Nohavicová oficiálně nastoupila ve čtvrtek 1. listopadu. „Teprve se rozhlížím, snažím se zorientovat, nicméně mým pracovištěm stále zůstává stejná budova, protože jsem tu dosud pracovala jako úřednice,“ říká pětatřicetiletá žena a máma malého syna, která se do Miroslavi před časem přestěhovala z Prahy – mimo jiné kvůli nečekanému onemocnění. Své zkušenosti o tom lidem sdělovala na vlastním blogu. Kandidovala za sdružení Živá Miroslav s podporou starostů, v minulosti se také angažovala při záchraně tamního zámku.

Ženu v čele obce mají také Kuchařovice. „Nic se pro mě zásadního nemění,“ komentuje zvolená Marcela Mašejová, dosud místostarostka. „Pořád jsem a budu na úřadu od rána do večera, jen křeslo jsem si změnila,“ dodává s humorem. Střídá Lubomíra Mlejnka, jednoho z nejdéle sloužících starostů, který po osmadvaceti letech odchází do důchodu.

Ve Vranově sice původní starosta Lubomír Vedra zůstává, jeho zástupkyní byla ale nově zvolena Alena Horná „V minulém volebním období vykonávala funkci radní, spolupráce s ní byla velmi dobrá, má nápady a je hodně aktivní,“ komentuje její osobnost Lubomír Vedra.

Starostenský chlebíček bude další čtyři roky okusovat opět i Pavel Málek v Jevišovicích. Společně s ním radnici povede dosavadní místostarostka Renata Auerová a nově i Michalela Tanevová, nezávislá kandidátka, kterou voliči atakovali počtem hlasů na prvním místo.

Hozenou rukavici naopak nepřijal dlouholetý únanovský starosta Vojtěch Fabík. Byl sice znovu navržen, kandidaturu však k překvapení mnohých zastupitelů ze zdravotních důvodů odmítl. Novým prvním mužem obce je Jindřich Bulín, post místostarosty obhájila Ludmila Pilařová.

V Moravském Krumlově si na definitivní vedení radnice musejí ještě počkat, ustavující zastupitelstvo zasedne až dnes, 5. listopadu. Na funkci starosty opětovně aspiruje Tomáš Třetina, jehož šance jsou díky vznikající širší koalici vysoké.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *