Štítarské lávce pomohla Trója

Už čtvrt století slouží chodcům architekty oceňovaná visutá lávka spojující vranovskou hráz s pláží. Konstrukce s nosností přes čtyři sta tun nahradila v roce 1993 původní přívoz. Při tehdejších zátěžových testech na ni najelo dvanáct nákladních tater. Teď by s opatrností mohla pouze jedna jediná. Lávka je kvůli pravděpodobnému zásahu bleskem a opotřebování v havarijním stavu. V minulých dnech začaly její opravy.


foto: www.vranovsko.cz

Odhadnutá cena plánovaných zásahů přesahuje devatenáct milionů, z toho přes sedmnáct uhradí Jihomoravský kraj.

Nebýt zřícení lávky s tragickými následky v pražské Tróji koncem loňského roku, která měla stejného projektanta, možná by ale schvalující úředníci ještě s opravami váhali.

To si myslí Oldřich Veselý, starosta Štítar. Městys s jedenáctimilionovým rozpočtem, který štítarskou lávku vlastní, hledal marně peníze celých pět let.

„Už to ale nechci komentovat,“ říká unaveně Oldřich Veselý. „Novináři mi stále volají, absolvoval jsem kvůli mostu za ty roky už spoustu složitých jednání. I když Kraj nakonec významným způsobem pomohl, na našich bedrech je stále úhrada projektů, stavební dozor, zajišťujeme i běžnou údržbu, naše kasa není bezedná. Ve své funkci teď končím, ale chci navrhnout zastupitelstvu, ať se snaží most převést na stát,“ dodává starosta Oldřich Veselý.

Čtvrt milionů do oprav investoval také Vranov nad Dyjí. „Spravit se to musí a jsem rád, že se tak stane,“ sdělil tamní starosta Lubomír Vedra. Přitom se ještě před třemi lety skálopevně domníval, že jsou závady na lávce zbytečně dramatizované, a budou proto logicky postačovat pouhé nátěry.

S dokončením oprav se podle Moniky Brindzákové, tiskové mluvčí jihomoravského hejtmana, počítá do konce měsíce června příštího roku. Tedy v době, kdy už bude hotová probíhající rekonstrukce koruny hráze přehrady.

Tím nebude ohrožena letní turistická sezona. Pokud by se peníze pro lávku nenašly, musela by se zavřít, a sezona by tím naopak ohrožena byla.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *