Hasiči zvládnou i nejnebezpečnější typ požáru

Tým hasičů Jaderné elektrárny společně se členy speciální zásahové jednotky policie ČR absolvovali výcvik na mimořádně nebezpečné zásahy v průmyslovém prostředí, ve kterém se vyskytují tlakové lahve, s nimiž se mohou setkat také při zásazích jak uvnitř elektrárenského objektu, tak i mimo něj.


foto: archiv redakce

Tlakové láhve s různým obsahem při běžném provozu nepředstavují žádné nebezpečí. Standardem v jaderných elektrárnách je připravenost i na tyto nepravděpodobné události.

„Největším rizikem je výbuch lahve, což by ohrozilo okolí i samotné hasiče. U tohoto typu zásahu je proto prvořadým úkolem rychlý průzkum, zjištění obsahu lahve a především intenzivní ochlazování,“ zdůraznil Tomáš Richter, velitel hasičů dukovanské elektrárny.

„Požáry s přítomností tlakových lahví patři mezi nejnebezpečnější typ zásahu hasičů, na který musejí být odborně připraveni a prakticky vycvičeni. V elektrárně jsou v současné době desítky takových lahví přímo v provozu i ve skladech. Proto přímo zde, pod vedením předních odborníků na tuto problematiku, proběhla dvoudenní odborná příprava věnovaná nejen teorii, ale zejména praktickému výcviku hašení tlakové lahve s acetylenem pomocí přenosných hasicích přístrojů a vodního proudu. V roce 2018 do dnešního dne zasahovali hasiči z elektrárny v jejím okolí při šestnácti událostech a zajišťovali v rámci elektrárny technickou pomoc, požární dohled a asistenci v 556 případech,“ uvedl Jiří Bezděk, tiskový mluvčí JE Dukovany.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *