Karel Nesládek je rozhodčí amerického fotbalu, ale zápasy už aktivně nepíská

Po sérii rozhovorů s hráči, trenéry i členy realizačního týmu amerického fotbalu Znojmo Knights; také po uveřejnění kompletní soupisky v několika posledních číslech regionálního týdeníku Znojemsko je tu poslední díl našeho seriálu věnujícího se právě tomuto u nás ve městě hodně populárnímu sportovnímu odvětví, a tím pádem též ten nejvyšší čas popovídat si na úplný závěr s rozhodčím. Jediným rozhodčím, který u nás na Znojemsku žije, je Karel Nesládek.


Karel Nesládek, foto: archiv KN

Jak se člověk stane rozhodčím amerického fotbalu?

Úplně jednoduše. To se tak díváte na televizi na přenos NFL a tam komentátoři řeknou, že se hledají rozhodčí. Potom se potkáte s hráčem Knights Radimem Petříčkem, a ten vám řekne, že by bylo dobrý, aby mělo Znojmo zástupce mezi rozhodčími, a je to. Teda kromě toho, že musíte projít školením a složit test.

Měl jste už nějaké zkušenosti s americkým fotbalem? Třeba jen jako divák u televizní obrazovky?

První televizní přenos jsem viděl někdy na přelomu tisíciletí snad ještě na rakouské státní televizi ORF, přesný rok si nepamatuji, kdy dávali Superbowl; tedy vyvrcholení celé sezony NFL, a vůbec jsem tomu nerozuměl. Ale ta hra mě uchvátila, a protože v té době už existoval internet, tak jsem začal hledat informace, četl jsem stránky a asi po deseti letech, když začali dávat na satelitní televizi přenosy z NFL s českým komentářem, jsem se díval prakticky už na všechny zápasy v sezoně.

A že vás nějaký jiný sport v minulosti nezlákal?  Byl jste aktivním sportovcem třeba kolektivního nebo ryze sólového sportu?

Jako dítě jsem hrál fotbal, tedy ten náš, kterému hráči amerického fotbalu říkají kopaná, pak jsem hrával florbal a sem tam i squash, ale nikde jsem nevynikl tak, abych se považoval za hráče s nějakým větším potenciálem v tom sportu se nějak více prosadit.

Jako rozhodčí musíte znát pravidla amerického fotbalu velmi dobře, to je vynikající kvalifikace pro možnost stát později třeba na pozici trenéra. Lákalo by vás to?

To si dost dobře nedokážu představit. Rád pomáhám v rámci svých možností Knights, ale pohled diváka, popřípadě rozhodčího na zápas se zcela liší od pohledu trenéra, a to těch trenérů pro zvládnutí koučování potřebuje tým několik.

Karle, jste ve věku, kdy mnozí hráči po celém světě stále aktivně na trávníku působí jak v obraně tak útoku, navíc i vaše fyzička a kondice jsou na vysoké úrovni; proč jste se tedy nestal Znojemským Rytířem?

Já dost klamu tělem, a navíc si ani nemyslím, že je moc hráčů amerického fotbalu kolem padesátky aktivních.

Chodíte na tréninky občas s klukama ze Znojmo Knights? Měl jste některé z nich možnost poznat?

Pár hráčů osobně skutečně znám, ale většinu pouze ze zápasů a z cest na ně. Navíc nejsem ze Znojma a práce mi bere značnou část mého života, takže se snažím vyvažovat mezi prací, rodinou a zábavou, mezi kterou řadím i zápasy Knights; přestože se manželka vždycky ptá, jestli mi to stojí za to, že druhý den po zápase v podstatě nemůžu mluvit, jak mám vykřičený hlas.

Coby rozhodčí jste jezdil pískat zápasy v americkém fotbale po celé republice. Jak se vám jeví ve srovnávání tým Znojmo Knights s jinými celky u nás?

Knights znám už z doby kdy hráli osmičkový fotbal, tedy tu verzi s nižším počtem hráčů na hřišti a mírně odlišnými pravidly. Za poslední dva roky se určitě velmi výrazně zkvalitnila hra Knights a uvidíme, jak a zda se dostatečně zlepší i hráči před následující sezonou v II. rakouské lize. A pokud jde o celou naši Českou republiku? Dle mého by se určitě neztratili u nás ani v té nejvyšší 1. lize.

A co kdybych se chtěl rozhodčím stát já sám? Co musím pro to udělat? Jak mám postupovat, když je jich tak málo.

Nutné je se podívat na stránky caaf.cz, kde v sekci rozhodčí je vše podstatné dobře popsáno. Například já měl pouze základní přehled o pravidlech, a navíc teď je výhoda, že už jsou pravidla v češtině! Když jsem začínal pískat já, bylo vše pouze anglicky. Nejdůležitější je mít pak čas pískat, protože pohled z hlediště nebo od televize se s tím ze hřiště nedá vůbec srovnat, a proto je potřeba sbírat zkušenosti. Pro nováčka je skvělé, že stávající rozhodčí vás neberou jako konkurenci, ale parťáka, kterému pomůžou s tím jak se na hřišti orientovat a na co se zaměřit.

Poslední otázku se chci vrátit na začátek, kdy jste prozradil, že v současné době už americký fotbal u nás v České republice nepískáte. Ostatně Znojmo Knights taky nehrají domácí ligu, ale tu sousední rakouskou … mám to tedy chápat tak, že si rozšiřujete kvalifikaci na rozhodčího amerického fotbalu s evropskou licencí? A pokud ne, uvažujete alespoň o tom, že byste jako rozhodčí přesedlal k sousedům a na post rozhodčího se tak vrátil?

To ne. Zápasy jsem přestal pískat kvůli tomu, že nebylo tolik času kvůli práci. Když jste celý týden na cestách, tak nechcete trávit na cestách i víkendy, a hlavně proto, že jsem chtěl sledovat zápasy Knights jako divák. I když teď měřím v domácích zápasech Znojmo Knights čas, tak si zápas neužiju tak, jak kdybych sledoval pouze hru, protože se musím věnovat pokynům rozhodčích a protože ani ten čas měřit není úplně jednoduché.

Karle, dovolte mi tedy, abych vám za všechny příznivce amerického fotbalu poděkoval za vaši dosavadní práci pro tento stále ještě u nás doma netradiční sport a za všechny čtenáře Znojemska pak za rozhovor.

P.S.: A tímto povídáním seriál článků o Znojmo Knights končí. Prozatím. Rytíři mají stejně ligovou přestávku, a než začne další sezona, zase se o nich na našich stránkách včas dozvíte.

Daniel Rubeš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *