Altán v parku se už nezřítí

Ve střední části náročně revitalizovaného parku konečně startuje kompletní rekonstrukce zchátralého altánu, který je sice kulturní památkou, ale dělal ostudu a ohrožoval kolemjdoucí zřícením. Altán totiž patřil soukromému majiteli, který ho nechtěl z finančních důvodů opravit a ani o něj důstojně nepečoval.Památku se teprve začátkem roku podařilo po složitých jednáních získat do veřejného vlastnictví formou bezúplatného převodu. Před tím ale Město zakoupilo za odhadní cenu pozemek, na kterém stojí. Altán byl původně postaven po roce 1804 na místě pozdně středověké bašty z období krále Jiřího z Poděbrad.

Zřejmě ve třicátých letech (datum není zcela jasné) pak byla v jeho horní části provedena nástavba se střechou ozdobenou větrnou růžicí. Bohužel se zachovaly již jen historické fotografie.

Oprava si vyžádá 1 800 000 korun, přitom padesát procent uznatelných nákladů pokryje ministerská dotace. „Odstraní se závažné statické poruchy a provede se nová báňová střešní konstrukce. Barevné řešení, výplně oken i konstrukce střechy se zhotoví dle archivních fotografií včetně replik dochovaných prvků,“ sdělila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

V rámci stavebních prací bude provedeno také samotné oddělení altánu od  zahrady původního majitele pomocí zděné plotové stěny.

Bude rovněž vybudován nový přístup přímo z prostoru parku po kamenném schodišti.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *