Jak chodí na záchod tajemný netopýr? Hlavou dolů!

Příroda je pro člověka nekonečným zdrojem inspirace a poučení. Co třeba takový netopýr? Loví v noci a spí hlavou dolů. Budiž. Ovšem umí něco, co by Homo sapiens nedokázal ani náhodou. Ani kdyby se jak se slušně říká, na hlavu postavil. Ba vlastně právě o to běží. Netopýr totiž umí v pozici nohama nahoře elegantně vypouštět odpadní hmotu svých střev, aniž se jakkoliv zašpiní. Jde možná o trochu bizarní schopnost, ale potřebnou a obdivuhodnou. Dokonalost se přece skrývá v detailech.


Vrápenec malý s mládětem. Fotografováno na půdě Fládnické chaty v Národním parku Podyjí.
foto: Antonín Reiter

První netopýři se na naší planetě vyvinuli před více jak padesáti miliony lety. Tito létající savci, aspoň podle posledních poznatků vědy, existují proto zhruba dvacetkrát déle než my lidé. Měli tedy na rozdíl od nás dost času na to, aby tuto specifickou aktivitu natrénovali.

Když se během spánku probudí, protože jeho vnitřnosti volají o svá práva, nebo častěji i za letu pouze prudce prohne tělo a vyšpulí zadní otvor.

A je to!

„Aniž by jim cokoliv spadlo na srst. Trus padá z konečníku rovnou na zem,“ potvrzuje přední znojemský netopýrolog Antonín Reiter ze znojemského jihomoravského muzea. „Člověk si to nedovede představit, ale netopýři mají prostě extrémně pružnou páteř,“ doplňuje Reiter. Výhodou přitom je, že netopýří trus je kompaktní a nelepkavý, něco jako suchá bambulka uhnětení z nestrávených zbytků těl hmyzu.

„Když se na netopýří bobek zblízka podíváte, lesknou se v něm kousíčky krovek a křídel, dokonce se analýzou těchto fragmentů dá pod mikroskopem přesně určit, čím se jednotliví netopýři živí,“ dodává.

Jiná situace ovšem nastane, pokud je tento savec ve velkém stresu. Když je vyrušen ze svého úkrytu nebo cítí jiné extrémní nebezpečí. To pak svou mimořádnou dovednost neuplatní a znečistí se raz dva. Strachem totiž trpí a většinou tak i reaguje i mnoho jiných tvorů.

Přesně tak, jako člověk.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *