Zarelaxujte si v Domě umění

Ve znojemském Domě umění se už pouze tento týden (do 7. 10.) můžete setkat s netradiční tvorbou dvou umělkyň, které se rozhodly vzít vás do příběhu. Do příběhu, který je trochu pohádkou, trochu snem, ve kterém se ale odráží i kus každého z nás. Magdaléna Řiháková a Kateřina Mrvová na výstavě Proměny aneb Račte vstoupit do příběhu spojily dvourozměrné obrazy s trojrozměrným světem drátů, skla a polodrahokamů. Tak neváhejte, máte se na co těšit…


Kateřina a Magdaléna v ateliéru u nově rozpracovaného obrazu s názvem Genesis. foto: redakce

Kam až sahají kořeny vašeho přátelství?

Kateřina: S Magdou se známe téměř dvacet let. Už jako žákyně základní školy jsme se scházely každý pátek u mojí babičky a kromě kluků a prvních lásek rozebíraly také nejrůznější filozofická témata jako třeba posmrtný život nebo hranice vesmíru. Fascinovaly nás nadpřirozené jevy a záhady vůbec. A to nám vlastně vydrželo až do dnešních dní. Jen jsme změnily prostor a místo babiččina bytu se nyní scházíme u Magdalény v ateliéru. Ani témata našich setkání se v podstatě nezměnila, ale čím déle se scházíme, tím více máme otázek a tím méně odpovědí (smích). Že bychom tato setkání mohly využívat i k tvorbě nás napadlo až před pár lety. V té době jsme však ještě tvořily každá zvlášť.

 

Jak tedy společná tvorba vznikla?

Magdaléna: Já jsem svou první výstavu měla už ve dvaceti letech. A přesně deset let poté, mě při pohledu na Katku, která zrovna vytvářela drátovaný svícen, napadlo, zkusit naše umění skloubit. Poprosila jsem ji, aby můj nejnovější obraz Noc, kdy byl slyšet zvonivý smích hvězd zkusila převést do trojrozměrné podoby. A co jiného ke zmiňovanému obrazu vytvořit než zvonkohru? Tím byly naše společné projekty odstartovány. A nezůstalo jen u zvonkoher – časem přibyly také svícny, feng shui závěsy nebo třeba nejnovější aromalampa.

 

Z jakých materiálů drátované výrobky vytváříte?

Kateřina: Polodrahokamy jsou základ, který většinou doplňuji korálky ze skla. Kameny mě fascinovaly odjakživa a Magda k nim má taky blízko. Už jako malé jsme si kupovaly drobné minerály do kapsy a věřily v jejich kouzelnou moc. Z toho důvodu jsem při výběru materiálu neváhala a rozhodla se právě pro polodrahokamy. Taky Magda má při svém tvoření blízko k přírodě. Nejenže jsou některé její obrazy doplněny minerály, ale navíc používá barvy s přírodními pigmenty a své obrazy adjustuje výhradně do dřevěných rámů.

 

Jak docilujete toho, že spolu výrobky tak ladí? Tvoříte je společně?

Kateřina: Ve většině případů je na světě nejprve obraz (nebo jeho část) a já k němu následně vytvářím drátovaný výrobek. Úvodní konzultace jsou ale vždy společné. Probíráme na nich s Magdou podstatu obrazu, já vybírám minerály, které k němu barevně ladí, a samozřejmě také naciťuji jeho energii. Jelikož je tvorba jak obrazu, tak drátovaného výrobku velmi náročná, po úvodním naladění tvoříme každá zvlášť a scházíme se jen zhruba jednou týdně na společných kreativních večerech.

 

Jak vaše kreativní večery vlastně probíhají?

Magdaléna: Naše večery si užíváme. V dnešní uspěchané době jsme rády, když se po celém dni v klidu sejdeme. Někdy si povídáme, jindy se nám ani nechce mluvit. Potom tvoříme u některého z našich oblíbených seriálů nebo posloucháme hudbu. V ateliéru nikdy nesmí chybět dobré víno, které si při práci rády vychutnáváme.

 

Co vám tvorba přináší?

Magdaléna: V podstatě jsme pořád stejné jako v mládí. A přestože na spoustu našich filozofických otázek odpovědi neznáme, jedno víme jistě – jak je důležité rozdávat radost a pozitivní energii. A to nám tvorba umožňuje. Důkazem může být naše poslední výstava v Domě umění, kterou jsme se snažily koncipovat terapeuticky. Věříme, že pozitivní smyslové vnímání působí na člověka relaxačně. Pohled na škálu barev, jejích přechodů, zvuk zvonkoher, duhové odlesky vybroušených krystalů či vůně olejů do aromalampy nás může doslova pohladit po duši.

 

Mohou si návštěvníci něco z vaší tvorby odnést s sebou domů?

Kateřina: Určitě. Jsme moc rády, když někoho naše dílo osloví natolik, že se rozhodne stát jeho majitelem. Kromě samotných vystavených výtvorů jsou navíc v rámci expozice k dostání také drátované mandalky pro štěstí, Magdiny terapeutické omalovánky, barevná přáníčka nebo originální šperky. A pokud by se někomu líbila naše tvorba, ale nenašel v Domě umění pro sebe to pravé, nebráníme se ani tvorbě na zakázku, při které vzniká dílo pocitově pouhým naladěním se na zákazníka.

 

Chtěly byste něco dodat závěrem?

Společně: Chtěly bychom poděkovat sponzorům, díky kterým mohla být vernisáž naší výstavy nezapomenutelná. Jedná se o Vinařství Lahofer, Vinařství Hanzel, Vinařství Piálek a Jäger, Víno Pokorný, Znovín Znojmo, Vinařství Sonnenhügel, Vinařství Josef Dufek, firmu Deci Deci, Vinařství Simeon, Navajn, Pekařství Růžička, Mlékárnu Klíč, firmu Pomona Těšetice a firmu SONNENTOR. Také bychom chtěly poděkovat vokální kapele VoKap a žesťovému kvartetu při ZUŠ Znojmo za pohodovou hudbu. Samozřejmě děkujeme také všem, kteří nás podporují, kteří našemu projektu věří a posouvají nás dál. Jedná se hlavně o rodinu a přátele. Závěrem bychom rády do Domu umění pozvaly všechny, které naše tvorba oslovila. Výstava Proměny aneb Račte vstoupit do příběhu potrvá do 7. 10. Udělejte si čas pro sebe a odneste si kousek štěstí v kapse. Zaručeně to funguje!

-PV-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *