Kristkův akord naděje jménem Naděžda

Lubo Kristek nikdy nebyl s akordy na kordy, ačkoliv neodbytný souzvuk několika tónů mu nedal spát dlouhá léta. A když jedné černé noci v Černých Polích udeřila hodina H, před svým magickým domem hudebně materializoval monumentální plátno Naděždina akordu noir-happeningem. Typicky kristkovským způsobem, takže přítomní aplausem prosili o přídavek. Stalo se 26. května před půlnocí na Tišnovské ulici v Brně a performance nesla název Sisyfiade aneb Balvan v čase. Jak vlastně chápat ony legendární Mistrovy surreálně komponované improvizace zvané happeningy? Uchopit správným hmatem tato hřmotně očistná, křehká představení znamená vzít je velmi opatrně za svoje. Happening ovšem vstřebá každý jinak. Někoho sežehne, jiného zmrazí. Existují tací, co zůstanou vyvedeni z míry, aniž by našli cestu zpátky.
Tak tomu bylo i tentokrát. Tišnovskou ulicí v její historii špacíroval leckdo, tentokrát to byli ale tři sloni přicestovavší až z devět set kilometrů vzdáleného Hamburku. Na Tišnovce se také ledacos stalo, ale poprvé se z nebes sneslo nefalšované rohlíkobití…
Někdo vnímal Kristkovu interaktivní asambláž jako omamnou baletní symfonii s pohádkově hmyzími stvořeními na chůdách, jiného zaujaly divadelní kreace Teatru Novogo Fronta anebo akustická smršť, která početné publikum šejkrovala zkamenělým chorálem mohutného balvanu valícího se časem.
Vzdálil se jen ten, kdo se happeningu nepřiblížil. Ale odešel až potom, kdy pouliční transformentum vyvrcholilo, což je také jedna z rafinovaných schopností Kristkových ůgnineppahů (co obrátí všecko naruby a vzbudí pozornost děj se co děj). Ale dříve, než zmizí v propadlišti času navždy, stávají se nesmrtelnými.
Lubo Kristek – jedinečný performer i deflormer trhající na cáry chorobně mátožná strašidla budoucnosti – daroval lidstvu opět další šanci. V dnešní soumračné době dusící se násilím, morbiditou a vynalézavými škodlivinami zůstávají Mistrovy happeningy zářivými klenoty, jejichž terapeutický lesk neztrácí na síle. Burcuje mementem i hladí nadějí. Roztáčí mozkomíšní soukolí těm, jimž tyto převody zrezivěly.
Happening, svérázné listování duší člověka, obohacuje vším, co je kdo schopen nepochopit rozumem, nýbrž cítit srdcem.
Happening – surreálně iracionální analfabeting – zůstává nečitelný a nesklonný před neomaleným mentorstvím, autoritářskými zavadlostmi či katedrickou zpupností. Vzpírá se lidské odtažitosti i zemské přitažlivosti.
Turbulentní kompozice Mistra Kristka míří ke hvězdám, kde mezi nebeskými akordy zní i ten Naděždin.
Vlastimil Mrva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *