Pravěcí zemědělci v muzeu

Od 24. 2. 2016

9.00-11.30   12.00-17.00 hodin

Minoritský klášter, ZnojmoJihomoravské muzeum otevřelo po několika letech novou archeologickou expozici. Je skutečně velice dobře propracovaná a svou náplní je přitažlivá jak pro dospělé, tak pro děti.

Děti obvykle nestojí o čtení vysvětlujících textů, ale chtějí mít možnost poznávat minulost specifickými hrami. Mimochodem texty nejsou nikterak rozsáhlé, jsou tak akorát, aby zaujaly a ještě neunavily. Připravit archeologickou expozici, aby byla skutečně zajímavá a nebyla depozitářem ve vitrínách, chce moderní pojetí, nový přístup. Pokud bude ještě doplněna výkladem, bude zase o kus zajímavější. Ovšem i bez průvodce má co říci. Všem, kteří se na přípravě nové expozice podíleli, se podařil zásah do černého.

„Nová expozice, kterou jsme otevřeli, nahradila nejstarší expozici muzea, jež pocházela z šedesátých let minulého století. Spíše připomínala přístupný depozitář – možná byla zajímavým zdrojem informaci pro studenty archeologie, ale ne pro běžného návštěvníka. Čekání se vyplatilo, a jak se říká, vše zlé je pro něco dobré. Návštěvníci si nyní mohou prohlédnout expozici ve srovnání s původní na výrazně větší ploše,“ uvedla ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

Autory nové expozice jsou Alena Nejedlá a David Rožnovský, který ji realizoval, což pro něj nebylo jistě jednoduché. Musel totiž pracovat s již hotovým scénářem a projektem.

Expozice se zabývá vývojem lidské společnosti od počátku zemědělských kultur, kdy se lidé usazovali na jednom místě, a začali měnit ráz krajiny. V závěru výstavního sálu je multimediální koutek, kde je možné zhlédnout film přibližující historii archeologických výzkumů a také rok pravěkého zemědělce. Při prohlídce si návštěvník uvědomí, jak obrovský kus cesty civilizace za posledních šest tisíc let ušla.

 

Jiří Eisenbruk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *