Znojemští specialisté zvládají unikátní operace

Znojemské gynekologicko-porodnické oddělení získalo v minulých dnech evropský certifikát, který je opravňuje provádět náročné operace endometriozy. Tento chirurgicky náročný a složitý zákrok, na němž se ve zdejší nemocnici podílejí vedle gynekologů také chirugové, urologové a fyzioterapeuté, je prováděn laparoskopicky a je možné jej absolvovat jen v nemnoha specializovaných pracovištích v České republice.Endometrioza, při níž dochází k růstu výstelky mimo děložní dutinu, což zapříčiňuje cyklické krvácení, jež může přejít v chronický zánět, je poněkud zapeklitým onemocněním se zvyšujícím se výskytem u mladých žen. Navíc bolestivou endometriozu, která má mimo jiné na svědomí neschopnost otěhotnět, není možné vyléčit úplně. Díky různým metodám medicíny, mezi něž patří právě laparoskopický zákrok prováděný ve zdejší nemocnici, je však možné bolesti výrazně zmírnit a odstranit endometriotická ložiska, zabránit návratu příznaků i zabránit neplodnosti, z čehož mají ženy největší obavy.

Částečky děložní sliznice (endometria) jsou velmi malé, takže sice nezpůsobují velké krvácení, ale mohou iniciovat vznik cyst a srůstů. Endometria se objevují nejen ve vaječnících, vejcovodech a v močovém měchýři, ale také ve vzdálenějších oblastech, například v plících nebo v mozku. Zajímavé je, že se endometria neobjevují ve slezině a v srdci.

Největší zásluhu na tom, že zmíněný zákrok může znojemská nemocnice provádět, má primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Radek Chvátal. V této chvíli zůstává neoddiskutovatelným faktem, že zmíněný operační zákrok staví gynekologicko-porodnické oddělení na úroveň vyspělých klinických pracovišť tohoto druhu v Rakousku, Německu nebo ve Švýcarsku.

Operace endometriozy nabírá na důležitosti zejmé na ve vztahu k pilotnímu projektu přeshraniční péče, který připravuje právě znojemská nemocnice. Tento projekt umožní otevřít kapacity léčebné péče rovněž pacientům z dolnorakouského regionu.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *