Ladislav Špaček mezi medem a octem

Když se člověk vydá na přednášku mistra etikety a společenské komunikace Ladislava Špačka, přinejmenším podvědomě odchází s obavami. Co když má na své fazoně něco v nepořádku? Třeba moc krátké kalhoty, či nedej bože, zapomenutý flek na šatech! A pánové, aby tak místo podkolenek měli na sobě jenom ponožky… Odhalení části chlupaté kůže nad lakýrkami by bylo doslova skandální. Objevit se v tričku bez límečku je ve srovnání s tím pouhou banalitou, stejně tak jako jindy neodpustitelná dlouhá sukně u dámy, která doprovází pána v šedém saku.


Ladislav Špaček
Hana Weissová a Ladislav Špaček. Muž může mít spodní knoflík svého saka rozepnutý. Zvyk je prý pozůstatkem zlaté horečky na divokém západě, kdy bylo zapotřebí mít možnost kdykoliv vytasit kolt. -jan-

Další lekce o tom, jak se společensky neztrapnit, dával Ladislav Špaček zájemcům 29. května ve Štukovém sále Znojemské Besedy. Pozvala ho už potřetí majitelka hotelu Weiss v Lechovicích Hana Weissová: „Těmito kurzy chci podpořit zlidštění společenských vztahů mezi námi.“ Adresy pozvánek směřovaly do firem, škol, na úřady i jednotlivcům.
„Etiketa a komunikace jsou dvě oblasti společenských projevů, které mají rozhodující vliv na mezilidské vztahy, otevírají dveře k úspěchu,“  tvrdí vždy elegantě upravený třiašedesátiletý Ladislav Špaček. Mimo jiné dlouholetý spolupracovník prezidenta Václava Havla, novinář a vysokoškolský učitel. Procestoval celý svět a zná se s anglickou královnou, s bohatými arabskými šejky, nejmocnějšími prezidenty, ale i s osobnostmi z našeho kulturně-politického českého rybníčku. Má tedy co nabídnout. Neuvěřitelné příběhy i peprné historky,  k tomu velké znalosti, šarm a dobrou strategii.
„V tomto krásném prostoru si připadám jako na Žofíně,“ řekl v úvodu ve znojemském Štukovém sálu. „Vůbec jsem takovou krásu uvnitř nečekal.“ Posluchače měl rázem v kapse.
Na druhou stranu, pan Špaček se pohybuje v trochu jiném světě než většina lidí. Někteří si nemohou dovolit kupovat drahé smokingy a vlastně je ani nepotřebují. Starosti o to, jakou si uvázat kravatu, by hrozně rádi vyměnili za ty své. Ale známé přísloví zase říká: „S jednou lžičkou medu chytíte víc much než s dvaceti sudy octa.“ Etiketa je také o tom, jak se mezi tím medem a octem pohybovat a nic nezkazit. Takové umění je k nezaplacení.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *