Tajemný Kaššaiův poradce se bojí tisku

Starostovi Znojma Zbyšku Kaššaiovi radí několik poradců. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby jedním z nich nebyl tajuplný Roman Schindler (ODS), který kvůli neoprávněnému užívání titulu inženýra musel svého času s ostudou opustit významný post náměstka ministra zemědělství.


Ľuba Peterková.

Oficiální verze zněla, že odešel z rodinných důvodů. Jaké „rodinné důvody“ vedou dospělého člověka k vědomému a neoprávněnému užívání inženýrského titulu, je mi ovšem dodnes záhadou. Roman Schindler dobře věděl, že jeho jednání nebylo košer, a na hony se vyhýbal novinářům, které by mohly pohnutky jeho jednání přivést na všetečné otázky.

Uběhlo pár let, a Roman Schindler se objevil po boku hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

Jako jeho poradce. I když – kdo ví? Podle Olgy Jelenové z krajského personálního oddělení Schindler sociálnímu demokratu Haškovi radí, avšak podle krajského mluvčího Jana Chmelíčka nikoliv. Faktem je, že Roman Schindler nepravidelně dojíždí na znojemskou radnici, a to výhradně podle potřeb zdejšího starosty. Nikdo jiný z vedení Znojma na Romana Schindlera údajně žádný kontakt nemá, ale před zástupci sedmé velmoci ho brání takřka do roztrhání těla.

Zajímalo mě proč? Čeho by se ostřílený politik Schindler mohl obávat? Zvláště teď, když – jak tvrdí radnice – pro starostu pracuje zadarmo (sic!).

Když jsem po několika urgencích na radnici konečně stanula tváří v tvář drobnému muži v naivní představě, že dojde na rozhovor, byla jsem během pěti minut vypoklonkována tak elegantně, že by ten výstup stačil na Oscara.

Něco ve stylu: Chtěla jste ho vidět, tak se koukněte a dejte si odchod! Během těch pár minut mi ale Roman Schindler sdělil, že si nenajde ani deset minut času na mé otázky, svoji mailovou adresu mi nedá a prozradil i sladké tajemství, že nemá mobilní telefon.

Po mém nevěřícně pozvednutém obočí tuhle průhlednou lež bleskurychle změnil na lapidární konstatování: „Telefon mám, ale jen soukromý.“ Představa, že se ho budu na něco ptát, ho zjevně vyvedla z konceptu.

Trvala jsem na svém právu tázat se. Doporučil mi, abych si další případnou schůzku domluvila prostřednictvím tiskové mluvčí města Znojma a navrch přihodil požadavek předem zaslaných otázek. Poslední informace mě pobavila víc než celé kličkování Romana Schindlera a vedení radnice. Že by se báli zvídavé novinářky?

Vždyť podle vyjádření starosty Zbyška Kaššaie je s Romanem Schindlerem vlastně všechno v pořádku. Že neoprávněně užíval inženýrský titul?

„Ale s tím já nemám problém,“ přiznal starosta s lehkým pousmáním nad tím, jak tupí mohou být někteří novináři, když jim vadí taková banalita, jakou je nepravdivá informace.

Mně – na rozdíl od starosty Kaššaie – lidé, kteří jakýmkoliv způsobem nepravdivě informují, docela vadí. Dokonce o to víc, dělají-li poradce nejvyššímu představiteli města, jenž rozhoduje o jeho chodu. A nanejvýš podivné je mi i chování Romana Schindlera, jenž se všemožně snaží vyhnout se přímé konfrontaci s novináři.

O to hůř, že tohle všechno dělá za vydatné pomoci starosty a vedení Znojma.

Ľuba Peterková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *